Нове обладнання на ЦОС-2 економить електроенергію і покращує очищення стоків
Водоканал Запорожье Новости

Центральні каналізаційні очисні споруди правого берегу № 2 (ЦОС-2) знаходяться на правому березі річки Дніпро у Запорізький області в селі Нижня Хортиця, побудовані і введені в експлуатацію в 1976 році.

Центральні очисні споруди служать для очищення стоків, що поступають від населення і промислових підприємств правобережної частини міста Запоріжжя. По існуючій схемі стічні води проходять очищення по наступних основних стадіях: механічне очищення (будівля решіток, пісковловлювачи та первинні відстійники), біологічне очищення (аеротенки та вторинні відстійники) та знезараження очищених стоків.

На даний час, за добу на спорудах обробляється близько 30 тис. м3 стічної води.

Аеротенки – це споруди, де створюються умови для проведення процесу біологічного окислення органічних речовин мікроорганізмами в аеробних умовах. Мікроорганізми, що розвиваються в об'ємі аеротенка, створюють зважений шар пластівців мула, названого активним мулом. Активний мул є пластівцями з сильно розвиненою поверхнею, густо заселеним угрупуванням мікроорганізмів, які в присутності кисню інтенсивно окислюють органічні сполуки (білки, жири, вуглеводи) до простих мінеральних сполук, що не представляють екологічної небезпеки.

Надання кисню в аеротенки здійснюється повітродувними агрегатами через аераційну систему. У 2005-2006 роках аераційна система аератенків №1, №3, №4 була реконструйована та замінена на оновлену систему аерації. Аеротенк №2 був виведений з експлуатації.

Одним із заходів інвестиційної програми КП «Водоканал» 2017 року, є реконструкція аеротенку №2 із заміною повітродувного агрегату та повітророзподільних трубопроводів діаметром 150 мм з запірно-регулюючою арматурою від центрального повітровода і встановленням нової аераційної системи. Змонтована аераційна система модифікації АКВА-ЛАЙН-М - поліетиленові перфоровані труби із зовнішнім пористим шаром з полімерної композиції на підставі поліетилену високого тиску. Такий шар забезпечує дрібне бульбашкову аерацію. Зовнішній діаметр аераторів 118 мм, загальна довжина 680 п.м.

Після введення в експлуатацію аеротенка №2, аеротенк №1, де найбільш незадовільний технічний стан аераційної системи, був виведений з експлуатації. Монтаж нової аераційної системи в аеротенку №1 планується виконати в 2018 році. Цей захід запланований в інвестиційній програмі КП «Водоканал» на 2018 рік.

Нова аераційна система забезпечує більш ефективне насичення муловодяної суміші киснем і тому потребує меншої кількості повітря. Відповідне, зниження кількості повітря забезпечує економію електроенергії в повітродувної станції. Разом з більш ефективним масообміном кисню забезпечується і надійне перемішування мулу зі стоками, що в свою чергу підтримує благоприятні умови життєдіяльності всього біоценозу активного мулу, тобто високу ефективність очищення стоків.

Також на майданчику ЦОС-2 є комплекс споруд для обробки та транспортування осаду, який утворюється в первинних відстійниках і осаду вторинних відстійників, тобто залишковий активний мул. Осад подається на мулові майданчики для зневоднення. Залишковий мул перед подачею на мулові майданчики ущільнюється в мулоущільнювачах.

У зв'язку із виникненням потреби заміни зношеного насосного обладнання, яке цілодобово працює в агресивному середовищі, було прийнято рішення по модернізації мулонасосної станції, яка побудована та введена в експлуатацію ще в 70-х роках.

Мулонасосна станція призначена для перекачування осаду з первинних відстійників і мулоущільнювачів, для перекачування циркуляційного активного мулу, для перекачування побутових каналізаційних стічних вод виробничого майданчика і надмулової води з мулових майданчиків на очищення.

За рахунок власних коштів інвестиційної програми КП «Водоканал» проведена модернізація обладнання мулонасосної станції ЦОС-2. На самому потужному насосному агрегаті, який перекачує циркуляційний активний мул встановлено перетворювач частоти. Це дозволило у двічі знизити використання електроенергії в мулонасосній станції.Автор: Адміністрація КП «Водоканал»
Дата: 22 лютого 2018, 15:21